Energie, emoce a skvělá hudba- to je oč tu běží. Stejně jako posledních 11 let, i letos se konal v Morava campu v Mohelnici hudební festival FingersUp. A že bylo o co stát. Organizátoři tento rok vsadili na velká jména současné populární hudby. Ať už šlo o držitele několika Slavíků Tomáše Kluse, pop–punkovou Vypsanou Fixu, folklórní Vesnu, slovenské krále grime rapu Smacka, Gleba a tak trochu netradičního MC Geye a Ventolina.
Sobotní line–up začínal ve 13 hodin odpoledne dechový Orchestr Zábřeh. Pod vedením dirigenta Lubomíra Vepřeka zajistil orchestr příjemný start do dne, zahráním známých českých i mezinárodních kultovních hitů. Vstup do areálu probíhal rychle a bez problémů, návštěvníkům stačilo akorát ukázat QR kód z jejich vstupenky, načež obdrželi náramek s elektronickým čipem. Způsob placení byl zařízen přes službu NFCitron jako na mnoha jiných populárních festivalech. Kredit na tento čip si mohli návštěvníci nabít buď předem (při koupi lístku) nebo na místě s poplatkem za první dobití 30 Kč. Díky tomu nemuseli návštěvníci při každé transakci vytahovat peněženku, což eliminovalo dlouhé fronty u stánků.
Stánků s občerstvením bylo požehnaně. Na výběr bylo ze široké škály nejrůznějších jídel – palačinky, špagety, neapolská pizza, sushi, makrely, mexická kuchyně, dorty a v neposlední řadě také burgery od vyhlášeného lokálního Cakir’s burger bistra. Stejně rozmanitá byla i nabídka nápojů od nealko Kofoly, jablečných ciderů Prager, tradičních českých piv, míchaných drinků až po Hanáckou vodku – tato značka zároveň celou akci sponzonzoruje. Nechyběl ani stánek Glo s nikotinovými výrobky a nejrůznější aktivity. Návštěvníci se mohli osvěžit v bazénu nebo si natočit video na otočném 360° stojanu. A nakonec, ve stánku Big Shock byla možnost vyzkoušet závodní simulátor. Na toho, kdo dokázal zajet kolo pod 1 minutu, čekala výhra v podobě drinku zdarma. Tato výzva však nebyla vůbec jednoduchá – naopak, nezkušení řidiči byli rádi, když závod dokončili.
Festival disponoval dvěma jevišti, každé z nich bylo na opačné straně areálu. Když jeden interpret skončil, vzápětí začalo vystoupení na druhém pódiu. Po rozehřátí publika zábřežským orchestrem následovalo vystoupení Matěje Plška. Sympatický dvanáctiletý klučina se může pyšnit vzhledem k jeho mladému věku již mnoha úspěchy – ať už je to hraní se skupinou Mirai ve vyprodané O2 aréně, výhra ceny Hlas Česka nebo umístění se na druhém místě v Česko Slovensko má talent. Festivalovou loukou se linuly známé popové písně. Counting Stars, Riptide, Love Yourself, There’s Nothing Holding Me Back a další. Na vystoupení Plška se těšili zejména jeho vrstevníci, kterým Matěj věnoval podepsané fotky. FingersUp se prezentuje jako rodinný festival, nicméně, někteří rodiče měli výtky, že vzhledem k tomuto faktu na místě není pro jejich ratolesti dostatek aktivit, jako např. skákací hrad.
Popovou pohodičku rozbilo první velké jméno letošního line–upu. Tomáš Klus, držitel několika Slavíků, cen Anděl, ale hlavně člověk s obrovským charisma. Většina návštěvníků čekala od Kluse podobné výkony, jako od předskokanů – uhlazené a jemné. Tomáš se ale své show rozhodl zbourat veškeré nastavené představy o tom, jak má vypadat koncert. Dovolíme si dokonce říct, že Klusovo působení na FingersUp bylo na pomezí hudebního vystoupení a stand–up comedy show. Z davu publika se neustále ozýval smích, zejména při
Tomášově pokusu o metal a rap. V jednu chvíli dokonce Klus vběhl mezi fanoušky a čistým free–stylem je komentoval. Publikum bylo nadšené. Díky tomu Tomáš zajistil, že i člověk, který jeho tvorbu neposlouchá, si užil koncert na maximum. Dokázal přitáhnout pozornost a vtáhnout do děje ty, kteří jeho vystoupení možná brali spíše jako instrumentální kulisu. Což neumí každý interpret. „Chytněte se za své konečníky,” je pravděpodobně hláška, která se zapíše do paměti všech. Po Klusovi následovalo vystoupení rakouské indie rockové kapely Siamese Elephant a poté německé Die Cigaretten, která taktéž hrála indie, navíc ale s prvky garage rocku a punku.
V 18 hodin se na pódiu vystřídala Vesna. Čistě ženská slovanská skupina se dostala do povědomí zejména díky účasti na Eurovizi, kde se umístila na 10. místě. Nesmělo tedy chybět zahrání písně My Sister’s Crown, která má silný význam. Soudržnost žen a sesterství – přesně takovou energii jejich vystoupení předalo. Publikum se nechalo jemně unášet rytmy a melodiemi. Kombinace několika jazyků, libozvučné tóny kytary, kláves a houslí, perfektní vokální výkon. To a mnohem víc byl silný hudební zážitek a jak říká sama Vesna, folklór je rozhodně sexy. Po Vesně následoval londýnský rockový nářez s kapelou Leap. Jejich dynamická směs alternativního rocku a podmanivých melodií rozproudila dav. Mezi frontmanem kapely – Jackem Balfourem Scottem a dalšími členy byla velmi zřetelná synergie. Se silnými kytarovými sóly a podmanivou melodií přispělo vystoupení Leap k rozproudění atmosféry. Lidé se odvázali tak moc, že nakonec vytvořili tzv. moshpit – běžný jev na rockových koncertech, kdy mezi sebe fanoušci nekontrolovatelně narážejí a nechají se sebou házet.
Díky tomu, že se festival profiluje jako multižánrový, každý si našel to své. Není tedy neobvyklé, že se z rocku v rámci minut přešlo na rap v podání MC Geye. Neotřelé bars, urážky na adresu tlustých holek, mix klasického boom bap a moderního rapu – to je autentický MC Gey. Nekonvenční tak, jak ho mají všichni rádi. Na svůj set si vybral zejména písně z poslední desky – O tatínkovi, který usnul, ale nesměla chybět i starší tvorba z jeho diskografie, písně jako – G-Funk, Tvoje holka, Rap Life. V jednu chvíli sešel z pódia k divákům, kteří byli v první řadě u kovového plotu. A kdo měl to štěstí, mohl se s ním i vyfotit, ještě před vystoupením chodil po festivalu jako běžný návštěvník. Na otázku „pane, vy jste MC Gey?” kupodivu neodpověděl „ne vole, Havel” jako v textu hitu Odprcávání, ale pouze ano a s pořízením fotografie neměl sebemenší problém. 20 hodin, slunce pomalu zapadalo a na scéně se opět změnil žánr – tentokrát pódium převzala pop–punková Vypsaná fixa, která je na FingersUp stálicí. Se surrealistickými texty a známými hity kapela udělal bezvadnou show. A díky tomu, že už byla tma, krásně vynikla i světelná laserová show spolu s kouřovými efekty.
22 hodin večer a na jeviště vchází za bouřlivého potlesku významné jméno slovenské
rapové scény – Gleb. Svůj set zahájil bangerem Komander Pump It Up, který je
charakteristický instrumentálem s rychlým BPM a v posledním dropu také hardstyle kickem.
Další známé tracky jako 4 Veže, Mefek Pump It Up, Gauč n Bass rozezvučely celé místo a fanoušci nadšeně spolu s ním rapovali nazpaměť naučené bars. Grime a drum and bass podklady, které ve svých písních používá, spolu v kombinaci s rychlými a precizními verši, vytvořily energií nabitou atmosféru. Fanoušci se dočkali nejen starších hitů v podobě singlů z alb Leto v Kufri, Big Boy FM a Gauč Storytelling, ale i novější tvorby. Gleb nedávno vydal desku s názvem Dlhá Cesta Domov, z které jsme uslyšeli např. Já & Moj Tieň nebo Načo Som Tam Chodil. Glebova schopnost udržet vysokou úroveň intenzity po celou dobu vystoupení byla ohromující. Svým výkonem dokázal, proč je považován za jednoho z nejvýraznějších a nejtalentovanějších rapperů současné grime slovenské rapové scény. Na
Gleba následně perfektně navázal druhý významný slovenský rapper Smack, jehož hudba je kombinací grime rapu a trapu. Se svým provokativním stylem, ostrými texty a bezchybnou flow ovládl pódium a zakončil tak line–up rapperů na FingersUp. V jeho setu nechyběly hity jako Další rok, Molotow nebo Půl dne s dynamickým beatem a intenzivními basovými linkami. Za zmínku stojí i velmi dobře propracovaná show po vizuální stránce. Podobně jako u Gleba, i Smackovi fanoušci perfektně znali jeho texty, takže Smack sem tam záměrně vynechal část svých lyrics. „Udělejte co největší bordel!” vyzval své fans a tak se i stalo. Kompletně celý line–up pak o půlnoci uzavřel netradiční Ventolin. Pro někoho, kdo ho nezná byl možná tak trochu úkazem a bizární perlou večera. Nicméně, přestože nejspíš ne každý chápal jeho tvorbu, publikum se bavilo a jeho mix elektronické hudby roztančil kde koho.
FingersUp 2024 přinesl mnoho zajímavých momentů a nezapomenutelných vystoupení. Je zřetelné, že letos organizátoři vsadili na známá jména současné hudební sféry. Dílčí problémy se vyskytly, zejména co se týče toalet a u některých stánků byla příprava jídla delší, než bylo žádoucí. Nicméně, na celkový dojem z festivalu tyto menší nedostatky neměly vliv. Organizačně se tato akce velmi vydařila a jistě ve všech návštěvnících zanechala momenty, na které budou rádi vzpomínat.
Buďte první kdo přidá komentář