Krimitýden 21/2020

S pistolí v ruce si řekla o peníze

ZÁBŘEH • Osmadvacetiletá žena ze Zábřežska krátce po otvírací době navštívila prodejnu elektra. Od dveří se vypravila přímo k pokladně, když ji chtěl prodavač obsloužit, místo dotazu na zboží vytáhla z kabelky airsoftovou pistoli a opakovaně si řekla o peníze. Ty jí prodavač ale odmítl vydat se zdůvodněním, že od pokladny nemá klíče a dále se ženě dostalo vysvětlení, že dokud si něco nekoupí a neprojde kasou, tak se pokladna neotevře. Žena schovala zbraň zpět do kabelky a z prodejny odešla. To už ale měla v patách pracovníka prodejny, který monitoroval její další pohyb a velmi tak usnadnil práci přivolaným policistům, kteří ženu o několik ulic dál zadrželi. Když se policisté pídili po motivu jejího jednání, sdělila jim žena, že se chce nechat zavřít do vězení a vyřešit tak rodinné problémy. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí obviněné, která je stíhána na svobodě, podle trestního zákoníku až desetiletý trest odnětí svobody. (PČR)

Spadla klec

ŠUMPERSKO • Firemní peníze účetní léta „cedila“ přes své vlastní účty. Nekalé praktiky 60leté účetní, která pracovala pro společnost na Šumpersku, skončily po velmi obsáhlé fázi prověřování všech okolností případu sdělením obvinění z trestného činu podvodu. Jak kriminalisté zjistili, řešila žena své finanční problémy vskutku netradičním způsobem. Vypomáhat si měla penězi společnosti, v níž působila jako hlavní ekonomka a účetní. V období zhruba pěti let měla podle kriminalistů v minimálně 150 případech několika způsoby získávat peníze společnosti pro vlastní potřebu. Zdaleka nejoblíbenější u ní byla změna bankovní účtu dodavatele při zavádění přijatých faktur do účetního systému. Toto číslo zaměnila za číslo bankovního účtu své osoby a platby přijala na svůj účet. Dále potom v účetním systému vytvářela ve skutečnosti neexistující přeplatky, které si opět nechala zasílat na své bankovní účty a stejně tak si na svoje účty směřovala přeplatky skutečně existující. Nápaditost jí nescházela, pro tyto operace měla k dispozici 9 bankovních účtů na svoje jméno, na které si za celé zjištěné období nechala přeposlat přes 5 200 000 korun, aby je nějakou dobu pozdržela a mohla s nimi volně disponovat. Důvodem byla snaha o přechodné vyřešení její špatné finanční situace. Většinu takto „vypůjčených“ peněz následně dodavatelům ze svých účtů uhradila, avšak částku přesahující 400 000 Kč si ponechala pro svoji potřebu. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí obviněné ženě podle trestního zákoníku mimo jiné až pětiletý trest odnětí svobody. (red)

Závody se nekonaly

ŠUMPERSKO • Pořadatel vybral startovné za rybářské závody, ty ale ve skutečnosti nezorganizoval. Obvinění z trestného činu podvodu si v těchto dnech vyslechl 30letý rádoby organizátor rybářských závodů. Ten měl podle kriminalistů prostřednictvím webových stránek hojně navštěvovaných rybáři, ale také v různých rybářských skupinách na Facebooku inzerovat konání rybářských závodů. Týmy závodníků měly poměřit své rybářské dovednosti v říjnu loňského roku, a to hned na dvou místech, na Sykovci poblíž Nového Města na Moravě a o 14 dní později na rybníku Pilský ve Středočeském kraji. Z přihlášených zájemců měl obviněný následně vylákat bezmála sto tisíc korun na startovném. Do současné doby uhradil obviněný poškozeným rybářům pouze zlomek z částky. Většinu takto vylákaných peněz měl pak obviněný podle kriminalistů užít pro vlastní potřebu, mimo jiné také jako vklad k různým sázkovým hrám. V případě uznání viny hrozí obviněnému muži až pětiletý trest odnětí svobody.

(red)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*